Trening pływacki: pływanie nogami z deską czy bez? • Kaimoa

Trening pływacki: pływanie nogami z deską czy bez?

Trening pływacki: pływanie nogami z deską czy bez?

pływanie samymi nogami, z deską czy bez deski?

Pytanie stare jak świat. Czy zadania na samych nogach pływać z deską czy bez niej? Właściwie decyzja należy do trenera, ale czy znamy powody dla których używamy deski lub nie?

Powtórzenia, w których do poruszania się w wodzie używamy samych nóg to podstawa treningu pływackiego. W amerykańskich artykułach znajdziemy informacje, że na etapie wszechstronnego przygotowania i doskonalenia techniki wszystkich stylów, aż 30% zadań wykonywanych jest samymi nogami. Ci sami Amerykanie zwracają uwagę na zasadność używania deski podczas tychże zadań.

 

STABILIZACJA CIAŁA

Wydajne mięśnie tułowia i skuteczna praca nogami przekłada się na stabilną sylwetkę podczas pływania. Używanie deski wspomaga(?) zawodników, którzy mają słabsze mięśnie tułowia lub nie potrafią ich wykorzystać do ustabilizowania ciała w wodzie. Realizowanie zadań bez trzymania deski w rękach pozwala na trenowanie tych elementów.

Braki widać przede wszystkim u tych zawodników, którzy wykonują głową ruchy na boki. Wykorzystują oni niepotrzebną rotację ciała i bioder, aby zapracować nogą. Jeśli pozycja, podczas pływania pełnym stylem ma być stabilna konieczne jest pozbycie się tego nawyku. Pływanie strzałką z użyciem fajki czołowej zamiast deski (głowa jest zanurzona w wodzie przez cały czas) na pewno będzie skutecznym rozwiązaniem. Oczywiście, jeśli zawodnik zostanie odpowiednio poinstruowany.

Dowiedz się więcej o wpływie pracy nóg na pozycję ciała

 

RYZYKO KONTUZJI

Jeśli pływanie z deską z przodu zmniejsza udział mięśni w stabilizowaniu sylwetki mając negatywny wpływ na ich wydolność to zrezygnowanie z niej pozwoli osiągnąć odwrotny efekt. Ból dolnej części pleców może wynikać z niewydolności właściwych partii mięśni. Trzymanie deski przed sobą pogłębia ten stan, dlatego odłożenie jej na brzeg i próba samodzielnego utrzymania odpowiedniej pozycji może okazać się doskonałym ćwiczeniem pozwalającym uniknięcie kontuzji.

 

TECHNIKA PRACY NÓG

Z własnego doświadczenia wiem, że zupełne odrzucenie deski nie jest najwłaściwszym rozwiązaniem. Skuteczne machanie nogami potrzebne do podniesienia i ustabilizowania pozycji to przede wszystkim dobra technika. Zawodnik nie opanował jeszcze poprawnego ruchu nogą? Podpieranie się na desce, w tym przypadku jest bardzo pomocne, gdyż pozwala na pełną koncentrację nad pojedynczym elementem np. prawidłowe zginanie kolana.

 

WYTRZYMAŁOŚĆ I SZYBKOŚĆ

Oczywiście jeśli trener chce zrealizować zadania na wyższych zakresach intensywności lub pełnych prędkościach stosowanie deski również będzie miało swoje uzasadnienie. Tutaj zalecił bym proporcjonalne korzystanie z dodatkowego sprzętu, np. w pierwszym tygodniu zadanie 16x 100 nn KR w zakresie tlenowym, wszystkie powtórzenia  z deską. W drugim tygodniu osiem powtórzeń z deską, osiem bez. W ostatnim, fajka na głowie i do końca bez podpórki.

 

Deska jest też niezbędna do ćwiczeń integracyjnych tzw. social kick. Czy znajdą się inne uzasadnienia bądź przeciwwskazania do korzystania z deski? Jakie są Wasze doświadczenia? Piszcie na hello@kaimoa.com

UdostępnijShare on Facebook2Share on Google+0Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *