Trener pływania: 8 zasad dobrego trenera

8 zasad dobrego trenera

8 zasad dobrego trenera

Bycie trenerem to nieustająca praca nad sobą. Trener jako osoba pracująca z młodymi ludźmi warto, aby  pamiętał, że staje się dla nich wzorem do naśladowania. Autorytetem, z którego będą czerpać bardzo długo, a może i całe życie? Poniżej kilka  – moim zdaniem  bardzo ważnych zasad. Bez nich ani rusz zarówno w sporcie, jak i w życiu codziennym.

 

Bądź zawsze pierwszy przed treningiem, a po zakończonej jednostce wychodź ostatni.

Zacznij od samego początku od obecności i punktualności. Wykorzystywanie czasu swojego i innych we właściwy i produktywny sposób to jedna z największych oznak szacunku. Przygotuj się do treningu. Możesz jeszcze raz spojrzeć na zaplanowany na dzisiaj rozkład zadań lub przekazać indywidualnie wskazówki.

 

Zwracaj się do swoich podopiecznych po imieniu co najmniej trzy razy na każdym treningu.

Niech zawodnicy wiedzą, że mówisz do nich, że w tym momencie Twoja uwaga jest kierowana tylko i wyłącznie na nich. Jeśli będziesz pamiętał o tej prostej zasadzie, Twoi zawodnicy będą pamiętali, że są dla Ciebie ważni. Na pewno będą Cię bardziej słuchać – przynajmniej w tym jednym momencie 😉

 

Poznaj lepiej swoich zawodników, zapytaj “co u ciebie?”

Jeszcze jak byłem na studiach przeczytałem gdzieś piękne zdanie “nie obchodzi mnie jak dużo wiesz, dopóki Ci na mnie nie zależy”. Każdy z nas to ma! Angażujemy się o wiele bardziej, kiedy sobie ufamy. Spróbuj poznać swoich zawodników nie tylko jako sportowców, ale też tak normalnie – po ludzku.

 

Młodzi  też chcą, aby traktować ich problemy poważnie. Robisz to?

Jako dorośli bagatelizujemy sprawy dzieci lub nastolatków, uznając je za nieistotne Wiadomo, z perspektywy czasu problemy młodych wydają się błahe. Przypomnij sobie, że my kiedyś też mieliśmy 8, 10, 12 lat i tamte kłopoty były dla nas tak samo ważne, jak dzisiejsze życiowe zagwozdki.

 

Nie krytykuj osoby, zwracaj uwagę na jej zachowania. Używaj zwrotów typu “nie podoba mi się to co zrobiłeś”.

Trzymanie się tej jednej prostej zasady może zmienić naprawdę wiele. Przecież lubimy swoich zawodników, podopiecznych prawda? Spróbuj oddzielić ich zachowania od tego kim są – wszyscy błądzimy, a młodzi ludzie to chyba najbardziej. “Nie uważam, że jesteś głupi, ale Stary! To co zrobiłeś było naprawdę głupie” lub “choć wiem, że normalnie się tak nie zachowujesz to w tym wypadku nie byłeś w porządku.” I oczywiście wskaż mu błędy lub pomóż je znaleźć. Jasno wyjaśnij jakie masz oczekiwania.

 

Mów mniej, pokazuj dużo, rób jeszcze więcej.

Po angielsku brzmi to lepiej. “Speak less, show a lot, do even more”. Pamiętaj, że działań nic nie zastąpi. Było już wielu takich co dużo mówili, wszystko wiedzieli najlepiej i znowu dużo mówili. Zapomnieli, że jeszcze nic nie zrobili 😉

 

Znajdź czas na rozmowę z rodzicami, przekazuj informacje o postępach ich dzieci.

Oprócz trenerów i zawodników jest jeszcze jeden ważny element tej całej sportowej układanki – rodzice. Ich rola jest równie ważna jak nasza. Otwórz  się na nich. Podejdź po skończonym treningu, powiedz jak ich dziecko dzisiaj zrealizowało trening, pochwal je, jeśli to możliwe.

 

Zacznij słuchać rodziców – oni znają swoje dzieci najlepiej. Wykorzystaj to do lepszego zrozumienia swoich zawodników.

Można się z tym zgodzić lub nie, ale tak jest. To rodzice spędzają ze swoimi dziećmi więcej czasu, wychowali je i opiekowali się nimi. My znamy się na pływaniu. Dzięki mądremu dialogowi uda nam się to połączyć!

 

Może jest coś jeszcze o czym moglibyśmy jako trenerzy pamiętać?

UdostępnijShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *